ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι δρασεις που ειχε οργανωσει το σχολειο μας για την Ασφαλεια στο Διαδίκτυο. Το 2ο Δημοτικο Ιεραπετρας συμμετεχει στο θεματικο δίκτυο με αυτό το θεμα. Μηνες τωρα τα τμηματα Α2,A3, Β1, Β3, ΣΤ2 που συμμετέχουν στο θεματικο δίκτυο, δουλευουν και εργαζονται με διαφορες δραστηριοτητες πανω σε αυτο. Την ευθύνη και την εποπτεία την ο Σχολικος Συμβουλος κ.Γρηγορακη, ο οποίος ειναι ο συντονιστης του προγράμματος. Οι δρασεις των τμηματω ολοκληρωθηκαν το πρωι της Δευτερας 27/3/2017 , οπου ο κ. Ορφανακης μιλησε βιωματικα σε ολα τα παιδια για το διαδίκτυο, τη χρήση του και τους κινδύνους του. Το απόγευμα της ιδιας μέρας ακολουθησε εσπεριδα με συνδιοργανωτες το Συλλογο Γονεων &Κηδεμονων του σχολειου και το Συλλογο διδασκόντων, με θεμα την Ασφαλεια στο Διαδίκτυο. Τα τμηματα με ωραιες δρασεις παρουσιασαν τη δουλεια τους συμμετεχοντας με δρωμενα, βιντεο, τραγουδι, ερωτηματολογιο, αφισες, ζωγραφιες και εδωσαν μια αφορμη να προβληματιστουν οσοι παρευρεθηκαν και να δωσουν το εύνασμα να ξεκινησουν οι εισηγησεις προς τους γονεις& εκπ/κουε που τιμησαν με τη παρουσια τους την εσπεριδα. Η αιθουσα ηταν κατάμεστη. Οι εισηγητες της βραδιας ο κ.Γρηγορακης ( σχολικος συμβουλος), ο κ. Ορφανακης υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ Λασιθίου , η κ.Ελευθερία Βογιατζή Σχολικη Ψυχολόγος και η κ.Μαριλένα Χατζακη Κοινωνικη Λειτουργος στο ΚΕΘΕΑ Λασιθίου, ενθούσιασαν το κοινό με όσα ειπαν. Μετεδωσαν τις γνώσεις τους με απλο και βιωματικό τρόπο. Ευχαριστουμε ολους οσους μας τιμησαν με τη παρουσία τους. Ενα μεγαλο χειροκροτημα και ευχαριστω στο Σχολικο Συμβουλο και Συλλογο Γονέων για την διοργάνωση και που ειναι παντα διπλα μας, αφουγκράζοντας τις ανάγκες των παιδιων& γονιών κάθε φορα και στους υπέροχους εισηγητές της εκδηλωσης. Το πιο μεγαλο μπραβο ομως ανήκει στα παιδια που ευστοχα και με πρωτότυπο τρόπο μετέδωσαν όσα είχαν μάθει.