Δράση της Α' Δημοτικού

Την Παρασκευή 02/06/2017 οι μαθητές της Α τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα "Καθαρίζουμε τη Μεσόγειο" στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης, το οποίο έγινε σε συνδυασμό με κυκλοφοριακή Αγωγή. Ο κ. Φωτουλάκης Σταύρος και η κ. Μαρία Ζερβάκη ιδιοκτήτες της Σχολής Οδηγών "Φωτουλάκης Σταύρος" ήρθαν στο σχολείο μας και αφού μας έκαναν ένα πολύ ενδιαφέρον διαδραστικό παιχνίδι για τα φανάρια, μας μίλησαν για το πως είναι μια ασφαλής μετακίνηση στους δρόμους. Κάναμε λοιπόν τα όσα μάθαμε πραξη... και βγήκαμε στους δρόμους. Με οδηγό τον κ Σταύρο ο οποίος μας εξηγούσε για τα σήματα, τις διασταυρώσεις, τις διαβάσεις και άλλα πολλά.... φτάσαμε στην παραλία της Αποβάθρας. Είχαμε φροντίσει να μιλήσουμε στους μαθητές για το τί επρόκειτο να κάνουμε εκεί καθώς επίσης και για τα υλικά που συναντούμε γύρω μας αλλά και για την Ανακύκλωση. Έτσι τα παιδιά φόρεσαν το γαντάκι τους και ξεχώρισαν τα σκουπίδια που πηγαίνουν για Ανακύκλωση. Στο τέλος, εντοπίσαμε τους μπλε κάδους και ρίξαμε τα σκουπίδια της Ανακύκλωσης. Με οδηγό τον κ. Σταύρο επιστρέψαμε στο σχολείο μας! Ήταν μια ευχάριστη βόλτα και οι μαθητές μας χάρηκα για την εμπειρία τους! Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Σταύρο και την κ. Μαρία για τη βοήθεια τους, το χρόνο τους αλλά και για τα πολύτιμα πράγματα που έδειξαν στους μαθητές μας!