Σύλλογος Γονέων

Ελάτε να γυμνάσουμε το μυαλό μας!!

Συνεχίζονται και το Μάρτη τα μαθήματα σκακιού!!
skaki  Το σκάκι είναι ένα παιχνίδι, και ταυτόχρονα ένα πνευματικό άθλημα για όλες τις ηλικίες. Όπως και τους προηγούμενους μήνες, έτσι και το Μάρτη, στο χώρο του 2ου Δημοτικού μπορούν όλα τα παιδιά να παρακολουθήσουν μαθήματα σκακιού.
Αρχάριοι και προχωρημένοι,μια χαρούμενη παρέα θα διασκεδάσουμε και θα γυμνάσουμε το μυαλό μας!!!
  Κυριακή 1/3/2015 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο
1ο τμήμα - Α΄Β΄τάξη: 11π.μ
2ο τμήμα - Γ΄Δ΄τάξη: 11.30 π.μ
3ο τμήμα - Ε΄ΣΤ΄τάξη: 12μ.μ
Στο μάθημα, τα παιδιά θα πάρουν το 2ο τόμο του βιβλίου
Επίσης έχουμε παραλάβει σκακιέρες για όλους τους μαθητές.

Ενημερωτική Συζήτηση: "Αλλεργία, μια σύγχρονη νόσος και τα πρόσωπα της"

Με επιτυχία οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς τοου 2ου Δ.Σ Ιεράπετρας ενημερώθηκαν και έμαθαν για τις αλλεργίες. Μετα τις εισήγησεις των δύο αλλεργιολόγων, ακολούθησε διεξοδική συζήτηση, ερωτήσεις και απόψεις.

Και οι δράσεις στο 2ο Δημοτικό συνεχιζονται.....

ekdilosi allergies1  ekdilosi allergies2
 ekdilosi allergies3  ekdilosi allergies4
 ekdilosi allergies5  ekdilosi allergies6

Ενημερωτική Συζήτηση με θέμα "Αλλεργία, μια σύγχρονη νόσος και τα πρόσωπα της"

enimerosi allergies

Αποκριάτικο Πάρτυ

apokriatiko party

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του 2ου Δ.Σ. Ιεράπετρας,

σας στέλνουμε αυτό το ενημερωτικό σημείωμα για να σας υπενθυμίσουμε για άλλη μια φορά τους κανόνες του, όσον αφορά την ασφάλεια των παιδιών μας στο χώρο του σχολείου.

Το  σχολείο είναι  ο  χώρος  οπού  το  παιδί  αφιερώνει αρκετό μέρος του  χρόνου του. Μέσα  σε  αυτό   το περιβάλλον  βάζει  τις  βάσεις του  για το  μέλλον της  πνευματικής  του ανάπτυξης,  αλλά  και  διαμορφώνει  σωστές  ή  όχι  συνήθειες  αν  του δοθούν  τα κατάλληλα ερεθίσματα.

Σε αυτό το δύσκολο έργο των εκπ/κών, εμείς οι γονείς πρέπει να είμαστε συνεργάτες στην εκπαιδευτική τους  προσπάθεια, για αυτό ζητάμε από εσάς κατανόηση , συνεργασία και τήρηση των κανόνων του σχολείου.Οι κανόνες έχουν σκοπό να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις,  ώστε να πραγματοποιηθεί αποτελεσματικότερα η εκπαιδευτική διαδικασία και το σχολείο να λειτουργεί ως μια κοινότητα αγωγής.

Υπενθυμίζουμε λοιπόν έναν πολύ σημαντικό κανόνα:

Παρακαλούμε πολύ τους γονείς – κηδεμόνες των παιδιών να μην βρίσκονται στα κάγκελα την ώρα του διαλείμματος.

Το διάλειμμα είναι χρόνος παιχνιδιού κι ανάπτυξης κοινωνικών σχέσεων, αλλά και χρόνος ικανοποίησης σωματικών αναγκών. Η παρουσία του γονέα στα κάγκελα και η προσκόλληση του παιδιού εκεί, εμποδίζει το μαθητή να προσαρμοστεί, να αναπτύξει τις φιλικές σχέσεις που δημιουργούνται την ώρα του διαλείμματος. Επίσης στα πιο μικρά παιδιά γίνεται οικεία η εικόνα, να βλέπουν παιδιά να μιλάνε με ενήλικες στα κάγκελα, έτσι θα είναι πολύ εύκολο να παρασυρθούν την επόμενη φορά από κάποιον άγνωστο που θα τα ενοχλήσει στα κάγκελα, είτε μιλώντας τους, είτε δίνοντας τους κάτι.

Το φαγητό ή το πρόγευμά τους παρακαλούμε πολύ να είναι στη τσάντα τους από το πρωί αν τα παιδιά δεν ψωνίζουν από το κυλικείο του σχολείου μας.

Το κυλικείο του σχολείου μας, λειτουργεί με βάση τον νόμο που αφορά όλα τα δημόσια σχολεία της χώρας μας:

«Λειτουργία κυλικείων Δημόσιων Σχολείων»

ΣΧΕΤ.: Η υπ’ αριθ. 56758/Δ4/24-04-2013 Κ.Υ.Α (ΦΕΚ 1131/Β΄/16-05-2013)

Σας επισυνάπτουμε και τον τιμοκατάλογο του κυλικείου μας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση, την μέχρι τώρα συνεργασία μας και την τήρηση των κανόνων του σχολείου μας.

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΚΥΛΙΚΕΙΟΥ 2ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

ΠΡΟΪΟΝΤΑ - ΕΙΔΗ

ΤΙΜΗ

ΤΟΣΤ- ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΤΥΡΙ

ΤΟΣΤ- ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ

ΤΥΡΟΠΙΤΑ

ΣΠΑΝΑΚΟΠΙΤΑ

1, 50 ΕΥΡΩ

ΚΟΥΛΟΥΡΙ ΓΛΥΚΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

0,50 ΕΥΡΩ

ΜΠΙΣΚΟΤΑ PICK, MINI CRACKERS

0,90 ΕΥΡΩ

ΦΡΕΣΚΑ ΦΡΟΥΤΑ ΕΠΟΧΗΣ( ΜΗΛΟ, ΑΧΛΑΔΙ, ΜΠΑΝΑΝ)

0, 60 ΕΥΡΩ

ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΙΟΝ

0, 80 ΕΥΡΩ

ΧΥΜΟΙ ΗΒΗ GO

0,90 ΕΥΡΩ

ΑΜΙΤΑ ΜΟΤΙΟΝ

ΜILKO ΦΙΑΛΗ 250 ml

ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ  750 ml

0,50 ΕΥΡΩ

ΦΡΕΣΚΟΣ ΧΥΜΟΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

1 ΕΥΡΩ

v  Oι παραπάνω τιμές ισχύουν με βάση τον τιμοκατάλογο του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

Παρακαλούμε για τη συνεργασία και την τήρηση των παραπάνω κανόνων, ώστε το σχολείο μας να λειτουργήσει  χωρίς προβλήματα και επιπλέον οι μαθητές μας να αναπτύξουν αρετές συνεργασίας, σεβασμού και αποδοχής της σχολικής κοινότητας

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, Δ/ντρια και Σύλλογος διδασκόντων                        2ου Δ.Σ. Ιεράπετρας.