English on the go

Τα τμήματα ΣΤ2 και ΣΤ3΄,  μαζί με την καθηγήτρια των Αγγλικών των τμημάτων τους, κ. Μαρία Ξηρά, λίγο πριν τα Χριστούγεννα έκαναν το πρώτο τους «ταξίδι» μέχρι την Ισπανία!

Τα παιδιά μας αποφάσισαν να ανοίξουν τον χάρτη της Γεωγραφίας και παρέα με το βιβλίο των Αγγλικών έβαλαν την αρχή για επικοινωνία, μιλώντας Αγγλικά με τα αντίστοιχα τμήματα της Έκτης τάξης Δημοτικού Σχολείου στη Μούρθια της Ισπανίας. Μέσω WebEx μπήκαν στην αίθουσα διδασκαλίας των συμμαθητών τους εκεί, γνωρίστηκαν και αντάλλαξαν ερωτήσεις για τα ενδιαφέροντα και την καθημερινότητά τους . Μάλιστα, ένας μαθητής μας τους ρώτησε “Have you ever visited Greece?” και οι μαθητές της Ισπανίας απάντησαν “No, but we would like to”.

Φυσικά, οι προσκλήσεις επίσκεψης, φιλοξενίας και κοινών δράσεων ήταν αμοιβαίες από τα παιδιά και των δυο σχολείων. Τα παιδιά απέδειξαν ότι οι δράσεις μας δεν σταματούν ακόμα και σε δύσκολες εποχές, όπως αυτή που διανύουμε τώρα, κάνοντας αυτήν την όμορφη αρχή στην επικοινωνία μας και υποσχεθήκαμε ότι μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων θα κάνουμε περισσότερα πράγματα μαζί!

thumbnail

thumbnail 12