Συγκινητική πράξη από το ΣΤ1

Η χρονιά κλείνει με τον καλύτερο τρόπο από το ΣΤ1 και τον δάσκαλό τους κ. Νίκο Σιβρίδη. Τα παιδιά αποφάσισαν στην αρχή της χρονιάς να μαζεύουν χρήματα στο ταμείο της τάξης , με την ελπίδα ότι όλα θα διεξαχθούν ομαλά, κάνοντας όνειρα για την τελευταία εκδρομή τους και την 3ημερη εκδρομή στη Βουλή , διδακτικές επισκέψεις που πραγματοποιεί το σχολείο μας κάθε χρόνο.

Δυστυχώς   το ΣΤ1 όπως και τα άλλα τμήματα της ΣΤ΄του σχολείου μας, αλλά και  χιλιάδες άλλα παιδιά , τέλειωσαν το Δημοτικό χωρίς να έχουν να θυμούνται μια εκδρομή ή την καθιερωμένη αποχαιρετιστήρια γιορτή .

Το ΣΤ1 όμως μας δίνει το παράδειγμα. Παρά την απογοήτευση και την στενοχώρια των παιδιών που δεν πραγματοποίησαν τις εκδρομές που θα ήθελαν και δικαιούνταν σαν ΣΤ΄τάξη, αποφάσισαν να δωρίσουν μέρος των χρημάτων που είχαν συγκεντρώσει στην "Κιβωτό του Κόσμου".

Γιατί κάποιες αξίες δεν χάνονται με μια πανδημία ή με  τηλεκπαίδευση ή με μια χαμένη εκδρομή.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤ1.

b44046689df5d03aed3054071fa2aa77