Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Η ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός συγγραφέας Χανς Κρίστιαν Άντερσεν έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές του σχολείου πήραν μέρος στον διαγωνισμό με τίτλο "Του κουτιού τα παραμύθια". Δημιουργήθηκαν τριάντα πέντε κουτιά, από τα οποία αναδείχτηκαν τα τρία από αυτά κατόπιν ψηφοφορίας των μαθητών της Α' τάξης. Σε όλους τους μαθητές θα δοθεί έπαινος συμμετοχής. Οι όροι του διαγωνισμού αναφέρονται παρακάτω:

ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

Οδηγίες συμμετοχής στον διαγωνισμό με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2/4):

Διαλέξτε ένα λογοτεχνικό βιβλίο, το οποίο θέλετε να παρουσιάσετε. Βρείτε ένα κουτί και διακοσμήστε το με εικόνες και αντικείμενα, έτσι ώστε να συμπεριλάβετε τα βασικά στοιχεία του βιβλίου (χαρακτήρες, πλοκή, σκηνικό).

Πιο αναλυτικά:

-Επιλέξτε όποιο κουτί σας βολεύει περισσότερο (παπουτσιών, συσκευασίας, αποθήκευσης κλπ.).
-Η διακόσμηση χρειάζεται να είναι τέτοια, ώστε να ταιριάζει με το στυλ του βιβλίου.
-Μπορείτε να κάνετε τις δικές σας ζωγραφιές, να κόψετε εικόνες από εφημερίδες/ περιοδικά ή να τις βρείτε στο διαδίκτυο και να τις εκτυπώσετε.
-Τοποθετήστε αντικείμενα, όπως τουβλάκια, μικρά παιχνίδια, φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά.
-Μπορείτε όμως να δημιουργήσετε και τα δικά σας αντικείμενα με πηλό, πλαστελίνη κλπ.
-Όλα τα αντικείμενα πρέπει να στερεωθούν καλά επάνω στο κουτί.
-Ο τίτλος και ο/η συγγραφέας του βιβλίου χρειάζεται να αναγράφονται σε εμφανές σημείο. Το δικό σας όνομα γράψτε το στο κάτω μέρος του κουτιού.
-Οι συμμετοχές μπορούν να είναι ατομικές ή ομαδικές.
-Καταθέστε το κουτί το αργότερο μέχρι τις 29/3.
-Οι νικητές θα ανακοινωθούν στις 2/4 κατόπιν ψηφοφορίας.
-Θα ακολουθήσει έκθεση με όλα τα έργα.

Δείτε τις κατασκευές μας: