Επίσκεψη 7ου Νηπιαγωγείου - Πρόγραμμα "Ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό"

Σήμερα το 2ο Δημοτικό Σχολείο είχε την χαρά να φιλοξενήσει στους χώρους του το 7ο Νηπιαγωγείο Ιεράπετρας. Μια ωραια πρωτοβουλια του νηπιαγωγείου . Με αφορμή το πρόγραμμα τους "Ομαλη μετάβαση στο Δημοτικό", οι νηπιαγωγοί έφερεαν τα νήπια στο χώρο που απο Σεπτέμβριο θα περνάνε τη μισή μέρα τους για 6 χρόνια. Στόχος της επίσκεψης να γνωρίσουν τους χώρους του Δημοτικού, να μάθουν πως λειτουργεί, να περάσουν κοινό χρόνο με τάξεις και μαθητές του σχολείου μας. Και το 2ο Δημοτικό αποδείχθηκε ο καλύτερος οικοδεσπότης. Η δ/ντρια του σχολείου μας καλωσορισε και ξενάγησε τα μικρά σε όλους τους χώρους και τμήματα. Στη συνέχεια τα μικρά έκαναν τις ερωτήσεις τους και ακολουθήσαν δραστηριότητες κοινές με παιδιά μεγαλύτερων τάξεων. Μπραβο σε όλους. Ευχαριστούμε το 7ο νηπιαγωγείο που μας έδωσε την ευκαιρία να γίνουμε οικοδεσπότες....και γίναμε και καλοί οικοδεσπότες. Στο τέλος τα χαμογελαστά προσωπάκια όλων και το ενθύμιο που μας άφησαν τα μικρά ήταν το καλύτερο δώρο.

13   14