Δράση προσφοράς και αλληλεγγύης από την Α΄τάξη

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ:

Μια όμορφη δράση με πολλαπλά μηνύματα από τα τμήματα Α1 και Α2, με τις εκπαιδευτικούς τους κ. Θεοδοσάκη Ευαγγελία, Χρυσάνθη Βαϊνά και Κλειώ Τζαρή, στο Κοινωνικό Παντοπωλείο της πόλης μας, δίνοντάς σε όλους μας μαθήματα προσφοράς, αγάπης και ανθρωπιάς.

Η επίσκεψη  της Α΄τάξης  στο Κοινωνικό Παντοπωλείο,  είχε ως στόχο   να μάθουν τα παιδιά την έννοια της προσφοράς στον συνάνθρωπο.

Γνώρισαν  την δομή και τον τρόπο λειτουργίας της προσφοράς.. Γέμισαν όλα τα παιδιά ένα καλάθι με τρόφιμα για τις αδύναμες οικογένειες.

Η κοινωνική λειτουργός, κ. Σπυροπούλου Ελένη είχε ετοιμάσει μια όμορφη και κατανοητή παρουσίαση και ξενάγηση στα μικρά του σχολείου μας,  απάντησε στις ερωτήσεις των μαθητών, τους  έμαθε την έννοια της λέξης αλληλεγγύη και τα αποχαιρέτησε με ένα μικρό ανημνηστικό  δωράκι (σελιδοδείκτη, αυτοκόλλητα).

Για φωτογραφικό υλικό πατήστε ΕΔΩ  να απολαύσετε τα μικρά μας εν δράσει.